Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?

Kosmetyki naturalne. Czy kosmetyki uczulają?

kosmetyki naturalne

W przeciągu kilku ostatnich lat bardzo popularne stało się używanie naturalnych kosmetyków. Trend ten związany był z odkryciem szkodliwości substancji zawartych w tradycyjnych kremach, balsamach czy innych produktach kosmetycznych. W niektórych przypadkach zostało to naukowo potwierdzone i udokumentowane. Czy jednak naturalne kosmetyki są bezpieczne? Czy one również mogą wywołać uczulenie lub reakcję alergiczną? 

Czym są naturalne kosmetyki? 

Przede wszystkim to produkty, w których użyto składniki naturalnego pochodzenia, najczęściej z upraw poddawanych kontroli oraz posiadających certyfikaty. Surowce zawarte w takich preparatach nie powinny być szkodliwe dla skóry. Zabronione jest stosowanie w nich składników produkowanych z ropy naftowej, formaliny czy oleju silikonowego. Dodatkowo nie są one testowane na zwierzętach. Nie wykorzystuje się także składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak wosk pszczeli czy lanolina. 

Naturalne kontra naturalne? 

Nie zawsze produkty na których znajduje się napis naturalne są nimi w rzeczywistości. Dodatkowo hasła: aloes, zielona herbata czy rumianek mają nas utwierdzić w przekonaniu, że mamy do czynienia z preparatem w 100% pochodzenia roślinnego. Eleganckie opakowania, wykorzystywane zdjęcia ziół i roślin mają udowodnić  naturalność kosmetyku. Niestety mimo, że producenci mają obowiązek zamieścić skład produktu to nadal duża część składników, nawet tych pochodzenia naturalnego nie jest bezpieczna dla naszej skóry. Poza tym nie istnieją normy mówiące o zawartości danego surowca, aby operować nazwą naturalny kosmetyk. 

Dlatego warto dokładnie czytać etykiety, sprawdzić certyfikat firmy oraz pochodzenie składników użytych w produkcji. 

Czy naturalne kosmetyki mogą uczulać? 

Jak już napisano wyżej w produkcji tych kosmetyków nie stosuje się sztucznych barwników, substancji zapachowych czy konserwantów. A to właśnie one w głównej mierze odpowiadają za występowanie podrażnień oraz reakcji alergicznych. Dlatego stosowanie naturalnych kosmetyków może zmniejszyć ryzyko pojawienia się uczulenia, jednak one również mogą spowodować odczyn alergiczny. 

Zwłaszcza w przypadku uczulenia na konkretny składnik – zioło czy wyciąg z danego owocu. W tej sytuacji oczywiste jest pojawienie się podrażnienia skóry. Podobnie organizm może zareagować na zawartość konserwantów naturalnego pochodzenia – witaminy E lub olejków eterycznych, które zapewniają trwałość preparatowi. 

Czy zatem naturalne kosmetyki mogą uczulać? Tak, jeśli mamy potwierdzoną alergię na dany składnik. Mimo wszystko kosmetyki naturalne mają mniejsze zdolności wywołania nowych alergii, a po zaprzestaniu stosowania odczyn szybko znika, ponieważ kosmetyki te łatwo ulegają rozpadowi i nie są gromadzone w komórkach.

Ekologiczne maseczki do twarzy – kupić czy zrobić samemu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.