Jakie wybrać perfumy? Czym się kierować?

Jaki jest podział perfum na grupy zapachowe? Jakie są rodzaje perfum? Co to jest woda perfumowana? Kiedy kupić perfumy? Nuty zapachowe perfum.

prezent
prezent

Zbliżają się walentynki i planujesz zakup perfum dla niej? Chcesz kupić coś wyjątkowego dla swojego ukochanego ale nie możesz się zdecydować co wybrać?

Wyobraź sobie jaki zapach lubi Twoja droga połowa; delikatny, ostry, a może ekstrawagancki?.

Perfumy można wybrać na wiele sposobów. Jednak wybór pachnidła na każdą okazję nie jest łatwy.

Jak dobrać najlepsze perfumy na prezent?

Odpowiedni wybór perfum jest bardzo ważny. Nieodpowiednio dobrany zapach może popsuć urok wieczornej kolacji czy przesądzić o wyniku ważnej rozmowy. Zasada jest prosta: kupujemy tylko te perfumy, które się nam podobają, tzn. nie drażnią naszego nosa, nie odpychają swoim aromatem. Nie zapominajmy, że ich woń będzie nam towarzyszyć przez cały czas.

Podział perfum na grupy zapachowe

Najprostszy podział zapachów mówi o pięciu podstawowych grupach, według których można określić i wybrać odpowiedni kosmetyk.

Grupa kwiatowa to dominacja nut takich kwiatów, jak:

jaśmin, róża, fiołek, tuberoza, narcyz, konwalia, bez, geranium, ylang-ylang.

Druga – grupa owocowa to zapachy otrzymywane z tłoczenia owoców, m.in.:

bergamotki, cytryny, pomarańczy, mandarynki, grejpfruta.

Trzecia, grupa zielona składa się ze świeżych woni złożonych z olejków otrzymywanych z traw i liści.

Grupa orientalna jest wyróżniana ze względu na należące do niej słodkie i korzenne wonie uzyskiwane z wyciągów z wanilii, balsamów roślinnych i żywic.

Ostatnią zaś grupą jest grupa drzewna, ponieważ zapachy z tej rodziny uzyskuje się z wyciągów z drzewa sandałowego, drzewa gwajakowego, paczuli, cedru czy wetiweru.

piramida grupy perfum i nuty perfum
piramida grup perfum

Jakie są rodzaje perfum ?

Wyróżniamy wiele rodzajów perfum, które najprościej można też odgadnąć po kolorze.

Żółty, różowy i pomarańczowy – to przeważnie kolory zapachów orzeźwiających i odświeżających, których powinno się używać w dzień. To zapachy energetyzujące, uzyskiwane z owoców cytrusowych.

Kolor czerwony i pomarańczowy mają zazwyczaj perfumy o zapachu orientalnym. Kosmetyki te charakteryzują się ciężkim i słodkim aromatem, dlatego polecane są przede wszystkim na późne popołudnia i wieczory.

Fioletowy i różowy – oznaczają zapachy kwiatowe, delikatne. Ich zapach koi i uspokaja, dlatego chętnie jest wybierany przez większość kobiet.

Zielony kolor jednoznacznie kojarzy się z naturą, świeżością i dynamiką. Być może dlatego producenci wybierają tę barwę dla perfum o nucie zapachowej traw i liści. Ich zapach świetnie odświeża i regeneruje.

Podział pachnących kosmetyków nie zawsze jest dla nas jasny, poza tym na ich etykietach pojawiają się dziwne skróty, które warto umieć rozszyfrować. Jak można się domyślać, najtrwalsze są oczywiście perfumy. Ze względu na dużą zawartość olejków zapachowych (15-40%) ich zapach jest najbardziej intensywny.

Perfumy w różnych kolorach
Kolorowe perfumy

Co to są wody perfumowane?

Każda inna mieszanka substancji zapachowych i alkoholu nazywana jest z francuskiego eau, czyli woda. Wody perfumowane dzielą się na cztery rodzaje.

Woda perfumowana, oznaczana w skrócie EDP (z fr. Eau de Parfum), zawiera 10-15% olejków zapachowych rozcieńczonych w alkoholu.

Eau de Toilette (EDT – woda toaletowa) jest mieszanką 5-10% olejków.

Woda kolońska (Eau do cologne) jest o jeszcze mniejszym stężeniu olejków, bo jedynie 3-5%, jest tania, ale mniej trwała.

Listę wód zamyka woda odświeżająca (Eau fraiche) o najniższym stężeniu olejków zapachowych (1-3%).

Jak dobrać zapach i kiedy najlepiej kupić perfumy?

Specjaliści od zapachów zgodnie twierdzą, że na zakup perfum należy wybrać się rano, kiedy zmysł zapachu jest wyostrzony. Decyzji o ich kupnie nie można podejmować zbyt pochopnie. Testowanie zapachów wymaga czasu. A ponadto warto ominąć okresy „tymczasowych” podwyżek, które na przykład pojawiają się nawet w połowie listopada i trwają do stycznia. Wtedy są Święta, w lutym są Walentynki, itp.

Gdy chcemy wybierać spośród więcej niż dwóch-trzech zapachów, najlepiej posłużą nam do tego blottery, czyli paski papierowe wyłożone w perfumeriach obok działu z zapachami, które możemy spryskać kosmetykami. Paski możemy wziąć ze sobą do domu i po upływie kilku godzin ocenić, czy aromat i trwałość perfum nadal nam odpowiadają.

Wiele osób woli testować perfumy bezpośrednio na skórze, w miejscach, gdzie czuć pulsowanie krwi, tj. na przegubach dłoni, wewnętrznej stronie nadgarstków, zgięciach w łokciach, na dekolcie i szyi.

Jakie są popularne nuty zapachowe perfum? 

Pierwsza – bazowa, jest bardzo trwała, ponieważ zawiera utrwalacze, które odpowiadają za utrzymywanie się zapachu na skórze przez kilka godzin, a nawet dni. 

Nuta serca, środek zapachu, dominujący temat, charakteryzuje perfumy. Utrzymuje się na skórze około dwóch godzin, a w najlepszych gatunkowo kosmetykach nuta serca powinna być rozpoznawalna jeszcze co najmniej po czterech godzinach.

Trzecia nuta – głowy, nazywana nutą zapachową lub nutą wysoką jest podstawą kompozycji i to właśnie tę nutę wyczuwa się zaraz po otwarciu flakonika. Wyczuwamy ją najkrócej, bo zawiera najbardziej ulotne związki, ale nadające najintensywniejszy zapach. To właśnie ona często wpływa na pierwsze wrażenie, wywołuje pamięć zapachu i jego wspomnienie. 

piramida nut zapachowych
piramida nut zapachowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.